Venované sestrám

Autor: Beáta Grešš Halász | 19.9.2014 o 17:56 | Karma článku: 8,07 | Prečítané:  1817x

Je úžasné mať okolo seba úžasných ľudí. Ľudí, ktorých si vážim, dívam sa na nich s rešpektom. Poznáš ten pocit, keď stačí stretnutie, rozhovor s takouto spriaznenou dušou a nabije Ťa to takou energiou, že máš v sebe zrazu veľkú silu uskutočniť aj "nemožné"? Akoby Ti priložili defibrilátor a vpustili  náboj životnej energie, keď Tvoje telo zlyháva a duša odchádza...  

V živote človeka musí takáto chvíľa občas prísť, inak by ho ten negativizmus chrliaci ako láva zo sopky dočista spálil na popol. Túto "pálivú bolesť" zažívam v poslednej dobe dosť často. Je jednoznačne citeľné, že negativizmus je charakteristickou vlastnosťou Slovákov. Po vyše siedmich rokoch strávených mimo domoviny to vnímam o čosi intenzívnejšie.

Týka sa to aj mojej "obľúbenej" témy ošetrovateľstvo. Na sociálnej sieti sa vedú nekonečné diskusie o tom, ako veci v zdravotníctve nefungujú, hľadajú sa vinníci, označujú sa osoby, ľudia sa verejne hádajú. Nechcem tým ospravedlňovať podľa môjho názoru slabú aktivitu a iniciatívu sesterskej komory, jej členov a registrovaných sestier. No faktom ostáva, že sústredenie energie na hádky, mediálne prestrelky, súdy, nekonečnú kritiku dokonca už aj toho, čo je ešte relatívne dobré a prínosné, vedú iba k odpútaniu pozornosti od vecí podstatných. Len človek nerozumný dopustí, aby k tomuto dochádzalo. Len človek bez sebareflexie a bez zdravého sebavedomia môže byť manipulovaný a ovládaný.

Hnevá ma, že sestry pomaly strácajú zdravý úsudok, že namiesto riešení vyčítajú a kritizujú, že v situáciách, kedy sa majú postaviť a vyjadriť svoj skutočný postoj sedia nečinne v kúte bez slov, že obviňujú všetkých naokolo namiesto toho, aby pochopili základný princíp fungovania všeobecný pre celú spoločnosť- ako si život zariadiš, tak ho budeš žiť. Mali by sme si uvedomiť, že to, že tu "nič nefunguje" tak, ako má, je dôsledkom nečinnosti, nezainteresovanosti, neochoty a pasivity nás sestier.

Bez emócií- zaujímajú ma výsledky. A tie nie sú priaznivé. Preto musí prísť zmena. Tú zmenu nemôže urobiť nik iný než sestry. Je to v podstate jednoduchý princíp:

Príkladom mi je futurista, industriálny dizajnér a lektor Jacque Fresco (autor projektu Venus), ktorý v jednom z jeho zaujímavých prednášok raz povedal dôležitú vec: "Nie je umenie kritizovať, poukazovať na chyby iných a hundrať, že niečo nefunguje. Je potrebné vymyslieť plán, ako veci zmeniť a tento plán uskutočňovať".

Preto milé sestričky, Slováci a Slovenky, prestaňte už konečne hundrať, vymyslite, ako veci zmeniť a pustite sa do práce!

 

Všetkým tým sestrám a dôležitým osôbkam, ktoré toto dávno pochopili ďakujem. Ďakujem im, že sú, že neostávajú sedieť so založenými rukami a zatieneným rozumom! Vďaka Vám nestrácam nádej a vieru v pozitívne zmeny. Kedykoľvek mám pocit bezvýchodiskovej situácie, zrazu zvoní telefón, pípne správa, a vtedy viem, že to nie je náhoda. Tá pozitívna energia príde vždy v správnu chvíľu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?