Venované sestrám

Autor: Beáta Grešš Halász | 19.9.2014 o 17:56 | Karma článku: 8,07 | Prečítané:  1837x

Je úžasné mať okolo seba úžasných ľudí. Ľudí, ktorých si vážim, dívam sa na nich s rešpektom. Poznáš ten pocit, keď stačí stretnutie, rozhovor s takouto spriaznenou dušou a nabije Ťa to takou energiou, že máš v sebe zrazu veľkú silu uskutočniť aj "nemožné"? Akoby Ti priložili defibrilátor a vpustili  náboj životnej energie, keď Tvoje telo zlyháva a duša odchádza...  

V živote človeka musí takáto chvíľa občas prísť, inak by ho ten negativizmus chrliaci ako láva zo sopky dočista spálil na popol. Túto "pálivú bolesť" zažívam v poslednej dobe dosť často. Je jednoznačne citeľné, že negativizmus je charakteristickou vlastnosťou Slovákov. Po vyše siedmich rokoch strávených mimo domoviny to vnímam o čosi intenzívnejšie.

Týka sa to aj mojej "obľúbenej" témy ošetrovateľstvo. Na sociálnej sieti sa vedú nekonečné diskusie o tom, ako veci v zdravotníctve nefungujú, hľadajú sa vinníci, označujú sa osoby, ľudia sa verejne hádajú. Nechcem tým ospravedlňovať podľa môjho názoru slabú aktivitu a iniciatívu sesterskej komory, jej členov a registrovaných sestier. No faktom ostáva, že sústredenie energie na hádky, mediálne prestrelky, súdy, nekonečnú kritiku dokonca už aj toho, čo je ešte relatívne dobré a prínosné, vedú iba k odpútaniu pozornosti od vecí podstatných. Len človek nerozumný dopustí, aby k tomuto dochádzalo. Len človek bez sebareflexie a bez zdravého sebavedomia môže byť manipulovaný a ovládaný.

Hnevá ma, že sestry pomaly strácajú zdravý úsudok, že namiesto riešení vyčítajú a kritizujú, že v situáciách, kedy sa majú postaviť a vyjadriť svoj skutočný postoj sedia nečinne v kúte bez slov, že obviňujú všetkých naokolo namiesto toho, aby pochopili základný princíp fungovania všeobecný pre celú spoločnosť- ako si život zariadiš, tak ho budeš žiť. Mali by sme si uvedomiť, že to, že tu "nič nefunguje" tak, ako má, je dôsledkom nečinnosti, nezainteresovanosti, neochoty a pasivity nás sestier.

Bez emócií- zaujímajú ma výsledky. A tie nie sú priaznivé. Preto musí prísť zmena. Tú zmenu nemôže urobiť nik iný než sestry. Je to v podstate jednoduchý princíp:

Príkladom mi je futurista, industriálny dizajnér a lektor Jacque Fresco (autor projektu Venus), ktorý v jednom z jeho zaujímavých prednášok raz povedal dôležitú vec: "Nie je umenie kritizovať, poukazovať na chyby iných a hundrať, že niečo nefunguje. Je potrebné vymyslieť plán, ako veci zmeniť a tento plán uskutočňovať".

Preto milé sestričky, Slováci a Slovenky, prestaňte už konečne hundrať, vymyslite, ako veci zmeniť a pustite sa do práce!

 

Všetkým tým sestrám a dôležitým osôbkam, ktoré toto dávno pochopili ďakujem. Ďakujem im, že sú, že neostávajú sedieť so založenými rukami a zatieneným rozumom! Vďaka Vám nestrácam nádej a vieru v pozitívne zmeny. Kedykoľvek mám pocit bezvýchodiskovej situácie, zrazu zvoní telefón, pípne správa, a vtedy viem, že to nie je náhoda. Tá pozitívna energia príde vždy v správnu chvíľu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?